Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 11 kwietnia 2025 11:25
Reklama dotacje unijne dla firm

Najczęstsze choroby roślin i sposoby ich zwalczania

Uprawa roślin ozdobnych może być wspaniałą przygodą, niezależnie od tego czy ograniczamy się do roślin wewnętrznych czy może myślimy również o własnym warzywniku czy ogrodzie ozdobnym. Niestety, wśród wielu licznych wyzwań, przed którymi może stanąć świeżo upieczony ogrodnik, mogą pojawić się także kwestie rozwoju różnego rodzaju chorób roślin czy też żerowania na nich pasożytów. W jaki sposób można rośliny leczyć, jakich preparatów używać i jakie mają one działanie?
  • 23.11.2024 12:07
  • Autor: Grupa tipmedia
Najczęstsze choroby roślin i sposoby ich zwalczania

Preparaty zwalczające choroby grzybowe

Jest to pierwsza, bardzo szeroka kategoria różnego rodzaju chorób, które są powodowane przez rozwój patogenów w sprzyjających warunkach. Do najpopularniejszych chorób grzybowych należy zaraza ogniowa, rak bakteryjny gruszy lub jabłoni, szara plamistość czy też antraknoza. Do rozwoju chorób grzybowych najczęściej dochodzi w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z bardzo dużą wilgotnością, zarówno w podłożu jak i w powietrzu.

W momencie, kiedy zauważymy na liściach różnego rodzaju rdzawe zmiany, szare plamki i podejrzewamy że roślina została porażona chorobą grzybową, najlepiej jest wykonać specjalny oprysk. Możemy tutaj stosować zarówno środki ekologiczne, jak i typowo chemiczne. Preparat grzybobójczy taki jak Miedzian dostępny jest na stronie https://plantet.pl/miedzian-50-wp-15g-sumin. Jest on dopuszczony do stosowania w określonych warunkach w uprawach ekologicznych. Z zawartego w opakowaniu proszku przygotowuje się specjalną zawiesinę, którą następnie rozpyla się za pomocą opryskiwacza. Środek ten może być stosowany u wszystkich gatunków roślin, może też być wykorzystywany do regularnych oprysków w sadzie na jabłoni czy też gruszy.

Zwalczanie różnego rodzaju szkodników

Tych szkodników, które mogą żerować na naszych roślinach może być naprawdę bardzo wiele. W momencie, kiedy ich kolonia bardzo mocno się rozrośnie, są one w stanie opanować nawet całą roślinę prowadząc do powstawania plam na liściach, a nawet mogą doprowadzić do uszkodzenia całego systemu korzeniowego.

  • Wśród roślin domowych najpopularniejszymi szkodnikami są: przędziorki, ziemiórki, wciornastki lub też wełnowce. 
  • Jeśli chodzi o ogród to tutaj liczba możliwych szkodników jest znacznie większa. Mogą to być: mszyce, chrząszcze stonki ziemniaczanej czy nawet ćma bukszpanowa. Jest to bardzo szeroka kategoria szkodników ssąco-gryzących.

Jednym ze skuteczniejszych rozwiązań jest przeprowadzenie oprysku. Jeden z preparatów, Mospilan można kupić ze strony https://plantet.pl/mospilan-20-sp-10g-sumin. Wykonując oprysk należy pokryć nim całą roślinę, a po kilku dniach oprysk najlepiej ponowić. Jeszcze innym, polecanym środkiem owadobójczym jest Karate Zeon, który znajdziemy w linku https://plantet.pl/karate-zeon-050-cs-50ml-sumin. To szalenie ważne, aby wybierać preparaty, które działają nie tylko powierzchniowo, ale i wgłębnie i systemiczne. W ten sposób wybieramy preparat, który wniknie do wszystkich komórek rośliny w momencie, kiedy wykonamy oprysk jej liści. W przypadku opryskiwania warzyw pamiętajmy o zachowaniu okresu karencji. 

Skuteczna ochrona warzywnika na wiosnę, czyli preparaty zwalczające ślimaki

Zniszczenia wywołane przez żerowanie ślimaków ciężko jest określić chorobą, a jednak szkodniki te potrafią zjadać niemalże całe rośliny, a szczególnie młode siewki i rozsady, które wiosną wysadzamy do warzywnika. Ślimakom sprzyja bardzo deszczowa wiosna, a zjadają nie tylko rozsady warzyw, ale i części nadziemne roślin jednorocznych, bylin czy nawet roślin cebulowych.  Warto więc zaopatrzyć się w preparat, który ochroni nasze rośliny nie tylko przed klasycznymi ślimakami, ale też przed ślimakami nagimi. Z polecanych preparatów możemy znaleźć https://plantet.pl/slimak-control-200g-target?q=%C5%9Blimaki. Co istotne to fakt, aby był to preparat, który będzie miał zagwarantowany biologiczny rozkład i będzie bezpieczny do stosowania. Z przyczyn praktycznych pożądane też jest, aby środek zbyt szybko się nie rozpuszczał pod wpływem wody. Granulkami możemy obsypywać wyznaczone miejsca, które chcemy ochronić.

Artykuł sponsorowany


Reklama