Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 19 kwietnia 2025 12:25
Reklama dotacje dla firm

Przygotowanie ogrodu na wiosnę: Jak sadzić cebulki kwiatowe jesienią?

  • 16.08.2024 11:17
  • Autor: Grupa tipmedia
Przygotowanie ogrodu na wiosnę: Jak sadzić cebulki kwiatowe jesienią?

Cebulki kwiatowe jesienne sadzimy jesienią po to, aby mogły rozpocząć wegetację wiosną i dekorować ogród pięknymi kolorami wraz z pierwszymi oznakami odejścia zimy. Wśród kwiatów z tej kategorii wyliczamy przede wszystkim tulipany, narcyzy, krokusy oraz hiacynty. Jak posadzić je jesienią, aby wiosną cieszyły oko bujnym rozkwitem? podpowiada plantet.pl

Jakie cebulki kwiatowe sadzimy jesienią?

Wygląd swojego wiosennego ogrodu musimy planować już jesienią, ponieważ jest to właściwy termin na sadzenie wielu cebulek kwiatowych. Aby rabatki nabrały kolorów już na przełomie lutego i marca, odpowiednio dobrane bulwy należy sadzić od końca sierpnia, najpóźniej do połowy października. Wśród cebulek kwiatowych, które warto nabyć już pod koniec lata, wymieniamy:

  • hiacynty,

  • tulipany,

  • szafirki,

  • czosnki olbrzymie,

  • czosnki karatawskie,

  • czosnki południowe,

  • przebiśniegi,

  • ranniki,

  • kroksy,

  • narcyzy, 

  • irysy,

  • piwonie,

  • lilie,

  • puszkinie.

Należy pamiętać, że przy sadzeniu cebulek kwiatowych istotny jest nie tylko odpowiedni termin, ale również właściwa jakość. Wybierając cebulki, należy zwrócić uwagę na ich stan. Dobra sadzonka nie powinna mieć uszkodzeń mechanicznych, plam, śladów pleśni ani żadnych oznak potencjalnych chorób. Musi być też jędrna, pozbawiona wilgotnych lub miękkich fragmentów. Co ważne, cebulki nie mogą mieć wypuszczonych liści, ale powinny mieć delikatne korzenie. Duże znaczenie ma też rozmiar samej bulwy - im ona większa, tym piękniej powinna zakwitnąć wiosną. 

Sprawdź promocje na cebulki kwiatowe na https://plantet.pl/cebulki-kwiatowe

Jak przygotować ziemię do sadzenia cebulek kwiatowych?

Cebulki kwiatowe najkorzystniej prezentują się sadzone większymi grupami po kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt sztuk. Miejsce na ich zasadzenie należy odpowiednio przygotować. Konieczne jest przede wszystkim odchwaszczenie gleby. W przypadku ziemi gliniastej, warto dodatkowo połączyć podłoże z piaskiem i kompostem. Z kolei grunt piaszczysty najlepiej wymieszać z kompostem lub kompostem i ziemią zwięzłą. Należy pamiętać, że dla roślin cebulowych duże znaczenie ma także kwasowość podłoża. Najlepiej jeśli jest ono obojętne, tj. oscyluje w granicach pH 6,8 - 7,2. Zanim jednak wybierzemy konkretny obszar ogrodu, w którym zasadzimy swoje jesienne cebulki kwiatowe, musimy poznać wymagania stanowiskowe danych roślin. Przykładowo:

  • narcyzy preferują stanowiska słoneczne oraz glebę żyzną, przepuszczalną - na ciężkim, podmokłym terenie łatwo zapadają na choroby cebul,

  • hiacynty lubią stanowiska ciepłe i słoneczne, ewentualnie lekko zacienione, ale osłonięte od wiatru, natomiast najlepsza dla nich gleba to ziemia żyzna, próchniczna, o odczynie obojętnym.

Jak sadzić jesienne cebulki kwiatowe?

Po wybraniu i przygotowaniu miejsca, w którym posadzimy jesienne cebulki kwiatów, możemy przystąpić do przygotowania samych bulw. Jeśli nie zostały one zaprawione odpowiednim środkiem grzybobójczym, należy przez około pół godziny moczyć je w dedykowanym preparacie. Bardzo ważne jest również wykopanie pod cebulki dołków lub rowków o właściwej głębokości. Przyjmuje się, że cebulki kwiatowe sadzi się na głębokości równej trzykrotności ich wysokości, zatem im większa cebulka, tym głębiej należy ją posadzić. Pod rośliną warto rozłożyć także około 2 lub 3-centymetrową warstwę kompostu. Dzięki temu cebula zyska lepsze warunki do rozwoju. Umieszczając bulwę w wykopanym dołku, należy zawsze układać ją korzeniami do dołu. Następnie można zasypać sadzonkę ziemią i podlać. Aby ułatwić sobie zadanie, do sadzenia cebul warto wykorzystać dedykowane koszyczki. Posiadają one ażurowe ścianki i dno, dzięki czemu przepuszczają wodę. Jednocześnie zabezpieczają jednak roślinę przed gryzoniami i ułatwiają wykopywanie bulw latem, po przekwitnięciu. Warto pamiętać także, aby zasadzone cebule zabezpieczyć przed mrozem w momencie, kiedy temperatury spadną poniżej - 5 stopni Celsjusza. Chociaż rośliny cebulowe wymagają przechłodzenia, aby mogły później pięknie zakwitnąć, to nie należy dopuścić do ich przemarznięcia i i utraty odpowiedniej wilgotności gleby. Ściółka na powierzchni zapobiega również nadmiernemu nagrzewaniu się podłoża zimą, co mogłoby doprowadzić do przedwczesnego wybijania rośliny. Wiosną osłony należy jednak usunąć.

Artykuł sponsorowany


Reklama